Pokazy Gastronomiczne
Rok szkolny 2015/2016 „Filmowe Inspiracje”
Rok szkolny 2015/2016 „Filmowe Inspiracje”
KULINARNA PODRÓŻ W ŚWAT FILMU W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNZJALNYCH W IŁOWEJ
W dniu 17 marca 2015 odbył się już po raz piętnasty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej pokaz gastronomiczny zatytułowany ”Filmowe inspiracje kulinarne”. Szkoła kształci świetnych fachowców, o czym przekonali się zaproszeni goście.
Na tegorocznym pokazie zaproponowano degustację potraw, które pozwoliły przenieść się w świat filmu. Młodzież wybrała trzy kultowe filmy, które stały się inspiracją do stworzenia świata iluzji. Dzięki temu można było poprzebywać w świecie przygody, grozy i dawnej polskiej rzeczywistości czyli „zajrzeć od kuchni” do gospodarstwa Pawlaków z „Samych swoich”, pełnej niesamowitości kuchni hrabiego Draculi, czy też do egzotycznej kuchni legendarnego Zorro. Z pokazu gimnazjaliści wynieśli na pewno nie tylko nowe doznania smakowe, ale i przekonanie, że ta szkoła to miejsce, w którym można zdobywać wiedzę i umiejętności w sposób ciekawy i atrakcyjny, a każdy uczeń znajdzie tu coś dla siebie.
Cyklicznie organizowane pokazy umiejętności w ZSP charakteryzują się dużą różnorodnością, zaskakującą tematyką, bogatą oprawą i przepysznym jedzeniem. Uczniowie w tej szkole zdobywają wiadomości oraz bogate doświadczenie zawodowe, które widoczne jest podczas organizowanych pokazów oraz wysokich wyników zdawalności egzaminów zawodowych. Pokaz „Filmowe inspiracje kulinarne” stał się okazją do wspólnej zabawy i poznania nowych smaków. Zapraszamy do degustacji – wybrane przepisy dostępne są na stronie internetowej szkoły www.zspilowa.pl.
Galeria
Dodatkowe informacje:
Klasa I Technikum Żywienia - pani Agata Parfianowicz "Zorro" Potrawy: Chili con carne, skrzydełka marynowane w tequili, krewetki z ananasem i rumem, tortilla ziemniaczana ze szpinakiem i fetą, wrapy z tortilli kukurydzianych z awokado i suszonymi pomidorami, paella z kurczakiem i warzywami, empanadas z chorizo i fasolą, gazpacho z melonem i pieczoną papryką, churros z sosem czekoladowym
Klasa II Technikum Żywienia - pani Ewa Ślęzak "Sami Swoi" i„Pajda chleba ze smalczykiem” „Bigos Samych Swoich” „Zraziki wołowe” „Żurek na swojskim zakwasie” „Krużewnicki sad”„Swojski pasztet z lasu”„Indyk z Kargulowego podwórka” „Gołąbki z Pawlakowych kartofli” „Jabłecznik ze swojskiego sadu” „Zapiekane niespodzianki w chrupiącym boczku” „Swojskie chrupiące skrzydełka” „Krużewnicka sałatka”
Klasa III Technikum Żywienia - pani Iwona Kasperska "Hrabia Dracula" - potrawy: krwawy tort (wytrawny torcik z placków z wątróbki wołowej), pierożki hrabiego (chinkali), mamaliga, jarski przysmak Draculi (tara z cukinią marchewką i bakłażanem, nietoperz na dziko (gołąbki sarmale), mititei (rumuńskie kiełbaski), paluchy wiedźmy (słodki przysmak), transylwańskie ślimaki (ciasto ze szpinakiem), biała dama (magiczne ciasto)
Klasa II Technikum Żywienia i klasa II Technikum Hotelarskie - Stół bankietowy kawowo-deserowy CIASTA:
AVATAR- ciasto warstwowe na bazie ciasta biszkoptowego i francuskiego z kremem miętowym i śmietankowym
FORREST GUMP- tarty snickersowe z masą kajmakową z dodatkiem orzeszków ziemnych
WŁADCA PIERŚCIENI - mini serniczki z mango, maracują i granatem
MAD MAX- ciasto z bezą, płatkami migdałowymi przełożony kremem maślano -budyniowym
POŻEGNANIE Z AFRYKĄ- torciki czekoladowe z serkiem mascarpone, białą czekoladą i malinami
PRZEMINĘŁO Z WIATREM - ciasto biszkoptowo- orzechowe z suszonymi śliwkami w czekoladzie z nutą mlecznego nadzienia.
Rok szkolny 2014/2015 „Kuchnia czterech żywiołów”
Rok szkolny 2014/2015 „Kuchnia czterech żywiołów”
Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej postanowiła po raz kolejny zaprezentować swoje umiejętności podczas pokazu gastronomicznego „Kuchnia czterech żywiołów”.
Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Hotelarskiego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ZSP przygotowali niecodzienne potrawy i pomysłowe dekoracje. Zaproponowano degustację potraw, które zostały starannie dobrane tak, by reprezentować cztery żywioły: Ziemia – proponuje kuchnię ekologiczną, potrawy przygotowano z darów ziemi pochodzących z różnych kontynentów, by pokazać, że najważniejsze dla każdego człowieka – zdrowie, w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Powietrze – w tej kuchni wykorzystano bogactwo tego, co oferuje powietrze czyli przygotowano różne potrawy z drobiu, ale nie tylko. Zwolennicy potraw bezmięsnych także znajdą tu coś dla siebie. Wspólną cechą potraw jest ich lekkość, puszystość. Ogień – odsłona kuchni ognistej, nie tylko w smakach, ale także w kolorach – dominuje kolor czerwony. To przede wszystkim propozycje dla amatorów potraw pikantnych, o zdecydowanym smaku. Rozgrzewające potrawy w naszym klimacie, gdy za oknem śnieg i mróz z pewnością będą się cieszyć powodzeniem. Woda - tę kuchnię cechuje różnorodność dań, a łączy pochodzenie składników, z których wykonano potrawy – wszystkie mają związek z wodą. Pokazują, że woda to nie tylko żywioł ryb, ale także mniej popularnych surowców wartych zainteresowania.
Cyklicznie organizowane pokazy umiejętności w ZSP charakteryzują się dużą różnorodnością, zaskakującą tematyką, bogatą oprawą i przepysznym jedzeniem. Uczniowie ZSP podczas nauki w szkole zdobywają wiadomości teoretyczne i praktyczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, które widoczne jest podczas organizowanych pokazów. Potwierdzają je również wysokie wyniki zdawalności egzaminów zawodowych. Pokaz „Kuchnia czterech żywiołów” stał się okazją do wspólnej zabawy i poznania nowych smaków. Zapraszamy do degustacji – wybrane przepisy dostępne są na stronie internetowej szkoły www.zspilowa.pl
Galeria
Galeria A.Żyworonek
Rok szkolny 2013/2014 „Fuzja Smaków”
Rok szkolny 2013/2014 „Fuzja Smaków”
19 marca 2014r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej odbył się pokaz gastronomicznym zatytułowany ”Fuzja smaków”. Jest coroczną tradycją szkoły organizowanie pokazu, który daje możliwość zaprezentowania młodzieży swojej wiedzy i umiejętności. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wyszukiwali przepisy kulinarne, przygotowywali potrawy, zaplanowali pomysłowe i czasochłonne dekoracje. W tym roku tematem pokazu jest kuchnia fusion, którą cechuje łączenie tradycyjnych przepisów ze wszystkich zakątków świata, w taki sposób, aby stworzyć ich nowa kulinarną wariację. Kucharz łączy ze sobą i miesza składniki, smaki, sposoby przyrządzania, a na koniec sposób podania. Swój początek kuchnia fusion zawdzięcza XIX -wiecznej Ameryce, w której w sposób naturalny zmieszały się kulinarne preferencje mieszkańców, tworząc całkowicie nowe, oryginalne potrawy. Postępująca globalizacja, której jesteśmy świadkami stworzyła warunki do rozwoju nowego trendu w sztuce gotowania.
Podczas pokazu można było dokonać degustacji przygotowanych potraw różnych odsłon kuchni fusion:
- Fusion – kuchnia nie z tego świata, bo łączy ze sobą harmonijnie skrajności odległe kulturowo i geograficznie np. kuchnię azjatycką i europejską;
- Orient fusion to próba zaprezentowania potraw kuchni Dalekiego Wschodu /chińskiej, japońskiej, hinduskiej i arabskiej/;
- Kuchnia lubuska to swojska odmiana kuchni fusion, bo stanowi przecież połączenie smaków kuchni regionalnych i stworzenie nowej jakości potraw.
Angielski termin fusion oznacza połączenie, wymieszanie lub stopienie różnych składników, które muszą do siebie w jakiś sposób pasować. Czasami to dopasowanie nie jest wcale oczywiste, ale musi być naturalne, harmonijne, aby zakończyło się powodzeniem. Potrawy zaprezentowane podczas pokazu „Fuzja smaków” okazały się takim właśnie kulinarnym sukcesem.
Galeria A.Żyworonek
Rok szkolny 2012/2013 „Zakochani są wśród nas”
Rok szkolny 2012/2013 „Zakochani są wśród nas”
W tym roku pokaz gastronomiczny w naszej szkole odbył się 14 lutego, w dzień świętego Walentego - patrona zakochanych. W Polsce zaczęto obchodzić to święto stosunkowo niedawno – dopiero pod koniec XX wieku, ale w Europie zachodniej jest znane od średniowiecza. Bardzo popularne jest w Stanach Zjednoczonych, więc możemy zobaczyć, jak wygląda to święto w amerykańskiej tradycji. Wielu z nas zapewne pamięta zakochaną parę z „Titanica” – możemy zajrzeć na pokład. A ponieważ Paryż jest uznawany przez wielu za miasto zakochanych – zapraszamy na romantyczną randkę do Paryża! Jak przystało na Walentynki potrawy też uwodziły. Oto niektóre z nich: „Diabelskie uwodzenie”, „Schrzanione uczucie” czy „Danie milości”…
Galeria Amerykańskie Walentynki
W dniu 14.02.2013 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się kolejny pokaz gastronomiczny „Zakochani są wśród nas”. Nawiązując do walentynkowej tradycji uczniowie naszej szkoły zaprosili gości do wspólnej zabawy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła romantyczna randka w Paryżu. Wielbiciele kina zwiedzali pokład „Titanica”. Zaproponowano także walentynki po amerykańsku. Nagrodzono wszystkie klasy choć największym uznaniem zwiedzających cieszył się „Titanic”. Degustacja oryginalnych potraw przygotowanych przez uczniów Technikum Żywienia potwierdziła staropolskie przysłowie „przez żołądek do serca”. Jak niezwykły był to dzień zobaczcie sami, a jeżeli chcecie możecie sami wyczarować walentynkowe specjały według podanych przepisów.
Przepisy:
Rok szkolny 2011/2012 „Karnawałowe fantazje”
Rok szkolny 2011/2012 „Karnawałowe fantazje”
Młodzież postanowiła zgłębić karnawałowe zwyczaje różnych zakątków świata. Można więc uczestniczyć w karnawale w Irlandii. Gondolierzy zaprosili nas do Wenecji, by poczuć atmosferę owianego tajemnicą weneckiego karnawału. Zupełnie inaczej wygląda zabawa na egzotycznych wyspach – stąd gorący karnawał na Hawajach! Kto chce przenieść się na moment w krainę dzieciństwa może wziąć udział w Kinderbalu.Na stołach królowały potrawy o niecodziennych nazwach np. królewskie roladki, „Leśny przysmak” czy „Łabędzi śpiew”.
Pokaz gastronomiczny "Karnawałowe Fantazje" - Adam Żyworonek
W dniu 2 lutego 2012 w Naszej Szkole odbył się jak co roku kolejny pokaz
gastronomiczny. Tym razem motywem przewodnim był karnawał i potrawy
karnawałowe. Pokaz pod tytułem "Karnawałowe Fantazje" był niezwykle udany.
Pokaz wypadł bardzo okazale, wszyscy Goście byli pod wrażeniem fantazji i
organizacji Uczniów, oraz profesjonalizmu w przygotowaniu pokazu.
Potrawy były bardzo smaczne i wszyscy najedli się do syta, a jak widać na
zdjęciach było co jeść! Barwne stroje, pałacowy nastrój, obecność prasy i
znakomitych Gości złożyły się na bardzo udany pokaz! Już teraz zapraszamy
na kolejny i dziękujemy Organizatorom, Sponsorom i Uczniom za trud włożony w przygotowane pokazu! Było warto!
Oprócz zdjęć z pokazu można również pobrać w pliku przepisy na niektóre z
prezentowanych na pokazie potraw!
Rok szkolny 2010/2011 „Kulinarne korzenie Europy”
Rok szkolny 2010/2011 „Kulinarne korzenie Europy”
Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje kulinarne zawsze były dla Polaków ważnym elementem narodowej tożsamości. Są to święta rodzinne poświęcone w dużej mierze jedzeniu, więc zaprezentowano potrawy z różnych regionów naszego kraju. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się świąteczne wypieki np. karmelowiec, mazurek czekoladowy czy wcale nie będący ciastem tort wielkanocny ze szpinakiem.
Pokaz miał za zadanie przedstawić kulinarne korzenie Europy. Można było dokonać więc degustacji potraw różnych kuchni, ale i zobaczyć, jak nasi przodkowie wypiekali chleb lub lepili garnki. Inspiracji młodzi kucharze szukali w:
- Kuchni słowiańskiej np. ukraińskie gałuszki
- Kuchni śródziemnomorskiej np. baklawa
- Kuchni skandynawskiej np. fińskie ciasto rodzynkowe
Rok szkolny 2009/2010 „Polska tradycja na wielkanocnym stole”
Rok szkolny 2009/2010 „Polska tradycja na wielkanocnym stole”
Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje kulinarne zawsze były dla Polaków ważnym elementem narodowej tożsamości. Są to święta rodzinne poświęcone w dużej mierze jedzeniu, więc zaprezentowano potrawy z różnych regionów naszego kraju. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się świąteczne wypieki np. karmelowiec, mazurek czekoladowy czy wcale nie będący ciastem tort wielkanocny ze szpinakiem.
Polska Tradycja na wielkanocnym stole 11.03.2010
Rok szkolny 2008/2009 „Rycerskie jadło a elegancja smaku”
Rok szkolny 2008/2009 „Rycerskie jadło a elegancja smaku”
Pokaz stanowił podsumowanie projektu unijnego: „Klucz do przyszłości”. Uczniowie, którzy brali w nim udział przygotowali rycerskie jadło np. udziec z dzika w grzybowej marynacie, potrawy z kuchni francuskiej np. deska serów i kuchni współczesnej np. wędzony łosoś faszerowany. O kuchni staropolskiej wiemy niewiele, więc była okazja by ją przybliżyć. Francuzi uchodzą za mistrzów sztuki kulinarnej. Współczesne bufety łączą elegancję smaku z kuszącym wyglądem.
Galeria
Rok szkolny 2007/2008 „Podróż w nieznane smaki”
Rok szkolny 2007/2008 „Podróż w nieznane smaki”
Tegoroczny pokaz był podsumowaniem projektu unijnego „Bilet do przyszłości”. Uczniowie zdobywali umiejętności kulinarne w Akademii Kurta Schellera w Warszawie i tutaj widzimy efekty ich pracy:
- Kuchnia wyspiarska np. jamajska sałatka ze smoczym owocem
- Kuchnia śródziemnomorska np. tiramisu
- Kuchnia orientalna np. jabłka smażone w cukrowej glazurze
Galeria
Rok szkolny 2006/2007 „Frykasy z ziemniaka”
Rok szkolny 2006/2007 „Frykasy z ziemniaka”
Ziemniak jako podstawowy składnik jadłospisu Polaków królował na stołach w różnych odsłonach. Były ziemniaki faszerowane, zapiekane, smażone, pieczone i inne… Choćby swojskie ziemniaczki po chłopsku. Były też wyczarowane z ziemniaków potrawy, których „ ziemniaczanego rodowodu” nikt by nie rozpoznał np. szalot ziemniaczany, ciasto reńskie.
Galeria
Rok szkolny 2005/2006 „Boże narodzenie w polskiej tradycji kulinarnej”
Rok szkolny 2005/2006 „Boże narodzenie w polskiej tradycji kulinarnej”
Świąteczne stoły uginały się od potraw charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Okazało się, że polskie tradycje Bożonarodzeniowe są niezwykle bogate. Zaprezentowano wigilijne i świąteczne potrawy z kuchni wielkopolskiej, pomorskiej, kujawskiej oraz warmińsko – mazurskiej np. wielkopolska Kwasówka, zupa migdałowa czy kasza jaglana z cynamonem. Do tradycji nawiązywały także dekoracje.
Galeria
Rok szkolny 2004/2005 „Dary polskiej ziemi”
Rok szkolny 2004/2005 „Dary polskiej ziemi”
Pokaz zaprezentował bogactwo polskiej ziemi. Ze znanych wszystkim i niepozornych zdawałoby się warzyw i owoców nasi uczniowie wyczarowali przepyszne dania w czterech kategoriach:
- Owocowe i liściaste np. kapuśniaczki
- Bulwiaste i strączkowe np. golce
- Kapustne i korzeniowe np. kwaśnica
- Cebulowe i różne np. pierścionki z cebuli
Galeria
Rok szkolny 2003/2004 „Z kuchnią przez wieki”
Rok szkolny 2003/2004 „Z kuchnią przez wieki”
Uczniowie postanowili wykonać trudne zadanie: zapoznać gości z polską tradycją kulinarną na przestrzeni wieków. Można było posmakować potraw rodem ze średniowiecza np. kołaczki z cebulą, ale i dokonać degustacji współczesnych dań np. skrzydełka w miodowej glazurze. Zaprojektowanie strojów i dekoracji odpowiadających dawnym czasom wymagało pomysłowości i pracowitości. Uczniowie naszej szkoły spisali się na szóstkę!
Galeria
Rok szkolny 2002/2003 „Cztery pory roku”
Rok szkolny 2002/2003 „Cztery pory roku”
Pokaz „Cztery pory roku” umożliwił prezentację potraw odpowiednich wiosną, latem, jesienią, zimą. Można było spróbować cebulaczków, jaskółczych gniazd czy sezonowych sałatek. Degustacji towarzyszyły dźwięki muzyki „Cztery pory roku” A. Vivaldiego.
Rok szkolny 2001/2002 „Kuchnie narodów świata”
Rok szkolny 2001/2002 „Kuchnie narodów świata”
Młodzież postanowiła zabrać uczniów w egzotyczną podróż kulinarną dookoła świata. Zaprezentowała potrawy z kuchni rosyjskiej np. zupa ucha rybacka, chińskiej np. zupa won-ton, meksykańskiej np. tacos, greckiej np. musaka z cukinii, niemieckiej np. Pichelsteiner, włoskiej np. canelloni po bolońsku i węgierskiej np.naleśniki a la Gundel . Potrawy, stroje i dekoracje nawiązywały do tradycji i kultury danego kraju.
Galeria