Historia
Pierwsza karta najstarszej szkolnej kroniki przypomina najważniejszy dzień w dziejach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – otwarcie Technikum Ogrodniczego. Od 1949 roku w pałacowych murach powstawały i przekształcały się różne placówki kontynuujące tradycję szkolnictwa zawodowego. Jubileusz 60 – lecia Szkoły jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć najważniejsze momenty w jej historii. Niniejsze opracowanie będzie sentymentalną wędrówką w czasie. Wróćmy do początków…
W latach 1949 – 1959 funkcjonowało Państwowe Technikum Ogrodnicze. Była to jedna z pierwszych szkół tego typu w Polsce. Uczyli się w niej młodzi ludzie nie tylko z najbliższych okolic, ale także z odległych miejsc. Szkoła cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ posiadała dobrą bazę dydaktyczną, na którą składały się nie tylko szkolne gabinety, ale także dwa duże ogrodnictwa. Młodzież szkolna opiekowała się również pałacowym parkiem. Niestety po dziesięciu latach istnienia szkoły władze podjęły decyzję o jej likwidacji. Dla wielu uczniów oznaczało to kontynuowanie nauki w odległych miejscach rozrzuconych na terenie całej Polski.
Uroczyste otwarcie Szkoły - 1949 rok Lata 1959 – 1963 stanowią okres przejściowy w historii szkoły. Działały wtedy szkoły zawodowe:
- Dwuzimowa Szkoła Rolniczo – Gospodarcza
- Dwuletnia Szkoła Ogrodnicza
- Dwuletnia Szkoła Melioracyjna
- Ośrodek Szkolenia Traktorzystów
W latach 1963 – 1977 zmienił się charakter szkoły. Do Iłowej przeniesiono Technikum Rachunkowości Rolnej z Zieleńca koło Gorzowa Wielkopolskiego. Od tej pory dominującym kierunkiem kształcenia stały się przedmioty ekonomiczne. Pomimo wielu kontrowersji wokół tej decyzji takie rozwiązanie okazało się korzystne dla szkoły. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na techników ekonomistów i fakt, że była to jedyna tego typu szkoła w województwie Państwowe Technikum Rachunkowości Rolnej cieszyło się dużą popularnością. Absolwenci nie mieli problemów ze znalezieniem pracy, a szkoła nie mogła przyjąć wszystkich chętnych.
W latach 1971 – 1976 i 1982 – 1986 funkcjonowała również Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza i Ośrodek Szkolenia Rolniczego, który kształcił w tym czasie wielu traktorzystów i kombajnistów.
p. Zofia Wierzbicka – pierwsza nauczycielka w Iłowej
i
p. Stefan Banas – nauczyciel z Zieleńca
Lata 1977 – 2002 obfitowały w kolejne zmiany w strukturze szkoły. 1 września 1977 na miejsce Państwowego Technikum Rachunkowości Rolnej powołano Zespół Szkół Rolniczych. W skład zespołu wchodziło Liceum Ekonomiczne i Policealne Studium Zawodowe kształcące przyszłych techników ekonomistów. Lata 90 – te to okres szybko następujących zmian nie tylko w kraju, ale także w naszej szkole. Chcąc być atrakcyjną dla uczniów i jednocześnie kontynuując tradycję, nadal kształcono w kierunku ekonomicznym, ale jednocześnie otwierano nowe szkoły:
- w roku szkolnym 1990/91 Liceum Rolnicze o specjalności wiejskie gospodarstwo domowe,
- w roku szkolnym 1995/96 Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych,
- w roku szkolnym 1997/98 Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego.
W związku z wprowadzeniem nowych kierunków nauczania, unowocześniono bazę dydaktyczną, wyposażając szkołę w nowe pracownie i nowoczesny sprzęt dydaktyczny.
Rok 2002 otwiera współczesną kartę w historii szkoły, która przestała być szkołą rolniczą i przekształciła się w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Zmiana ta pozwoliła na wprowadzenie kierunków kształcenia, które zapewnią naszym uczniom zdobycie atrakcyjnego zawodu dającego szansę na znalezienie pracy. Strategia rozwoju obszarów wiejskich byłego województwa zielonogórskiego oraz strategie rozwoju gminy Iłowa i gmin ościennych zakładają rozwój turystyki i wykorzystywanie walorów krajobrazowych okolicy. Sprzyjać to będzie powstawaniu miejsc pracy związanych z szeroko pojętą obsługą ruchu turystycznego. W taką koncepcję rozwoju doskonale wpisuje się Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, które cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów. Absolwenci tej szkoły doceniani są przez pracodawców ze względu na doskonałe przygotowanie do pracy zawodowej. Chcąc stworzyć perspektywy dalszego rozwoju szkoły, stale poszerzamy ofertę edukacyjną, proponując naukę w:
- Technikum Hotelarskim,
- Technikum Obsługi Turystycznej,
- Technikum Kucharskim,
- Technikum Informatycznym,
- Zasadniczej Szkole Wielozawodowej.
Jubileusz 60 – lecia jest okazją do spojrzenia wstecz i pozwala dostrzec wysiłek tych, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju szkoły. Dzisiejszy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nie jest już tą samą szkołą, która pozostała we wspomnieniach jej wychowanków, ale nadal tętni życiem i kształci kolejne pokolenia młodych ludzi, łącząc tradycję z nowoczesnością.